PostHeaderIcon Hazreti Muhammed'in (SAV) Peygamberlik Öncesi Hayatı

Hz. Muhammed'in Peygamberlik öncesi Hayatı:

Hz. Muhamrrred, 571 yılında Mekke'de doğdu. Babası Abdullah, annesi Âmine'dir Babası Hz. Muhammed doğmadan ölmüştü. Hz. Muhammed doğduktan sonra sütannesi Halime'ye verildi. Altı yaşına geldiğinde annesi ölünce dedesi Abdülmuttalip'in yanında yaşamaya başladı. Hz. Muhammed sekiz yaşındayken dedesinin ölümü üzerine, amcası Ebu Talip onu yanına alarak büyütmüştür.

Hz. Muhammed, dedesinin vefatından sonra amcasının kervanlarına yardım etmeye başladı Hz. Muhammed amcasının kervanıyla Şam'a giderken Şam ve Kudüs Hz. Muhammed'in doğduğu evin arasındaki Busra'da, Bahira adında bir rahiple karşılaştılar bugünkü hâli, Mekke Kütüphanesi Rahip, Hz. Muhammed'i görünce amcasına Hz. Muhammed'in son peygamber olacağını ve gelecek peygambere ait özellik ve belirtilerini bilen Yahudilerce öldürülebileceğini söyledi. Bunun üzerine amcası, Hz. Muhammed'le birlikte Mekke'ye geri döndü.

Hz. Muhammed daha önce olduğu gibi gençlik çağlarında da güvenilirliği, doğruluğu ve dürüstlüğü ile ün saldı. Yalan söylediği hiç görülmedi. İşte bu ününü duyan Hatice adındaki Mekke'li bir tüccar, Hz. Muhammed'e ticaret kervanlarının sorumluluğunu verdi.Hz. Muhammed 25 yaşında iken Hz. Hatice ile evlendi. Hz. Hatice'den ikisi erkek, dördü kız olmak üzere altı çocuğu oldu.

Hz. Muhammed'de güzel huyların tümü vardı. Cömertti, yardımseverdi, kinci değildi. Mütevazı ta-vırlarıyla saygınlığını kabul ettirmişti. Putlara itibar etmez, putlara tapmanın yanlış olduğunu düşünürdü. Ticaretle uğraştığı hâlde, hiç kimse ile ticari anlaşmazlığa düşmedi.Halkın arasında güvenilir Muhammed anlamına gelen "Muhammed'ül Emin" unvanıyla tanınmıştı.

KABE HAKEMLİĞİ:

Hz. Muhammed 35 yaşına girmişti. Bu sırada Kabe'nin tamiri devam ediyordu. Son durumu görmek için Hz. Muhammed evinden çıkıp Kabe'ye doğru yürümeye başladı. Kabe'ye yaklaştığı sırada;

- İşte Muhammed, doğru ve dürüst bir adam!diye bir ses duydu. Hz. Muhammed şaşırdı. Önce ne olduğunu anlayamadı.Kendisine;

-Biliyorsun, uzun süredir Kabe'yi tamir ediyoruz. Dedelerimizin Hacerülesved adını verdikleri taşı yerinden çıkardık. Şimdi de onu yerine koymak istiyoruz. Ancak her kabile diğerlerinden üstünüm, diyerek taşı oraya kendisi koymak istiyor. Aramızda büyük bir kavga çıkmak üzereyken Kureyş'in en yaşlısı Huzeyfe bin Mugire, Kabe'nin kapısından ilk kim girerse taşı yerine koymak için hakemlik yapsın, dedi. Bu teklifi herkes kabul etti. Biraz bekledik, seni kapıda görünce çok sevindik. Mekke'de buna en layık kişi sensin. Çünkü kardeşimize bile güvenemediğimiz bir ortamda mallarımızı ancak sana emanet edebiliyoruz, denildi.

Hacerülesved'in önemini bilen Muhammed, taşı bir yaygının üzerine koydu her kabilenin ileri gelenini yaygının ucundan tutmaya çağırdı. Herkes tutup kaldırınca, o da taşı alıp yerine yerleştirdi.

Hz. Muhammed'in bu çözümünden bütün kabileler memnun oldu ve herkes onun zekâsını takdir etti.

Ibn-i Hişam, Hz. Muhammed'in Hayatı, s.218-223'ten özetlenmiştir.

 

Son Güncelleme (Cuma, 27 Kasım 2015 18:26)

 
Üye Girişi
Lütfen Üye Olunuz...Loading
Türkiye`nin İnanç Merkezleri
Google Dil Çeviri Robotu
Türk ve Dünya Tarihi
Google Grupları
Türk ve Dünya Tarihi grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Site İçi Arama Motoru
Ana Sayfa İslam Tarihi ve Uygarlığı Hazreti Muhammed'in (SAV) Peygamberlik Öncesi Hayatı

 

Kaplıca Şifalı Su Çamur Su Water Meslek Dersleri