Aram Manukyan ve Van İhtilal Örgütü

Aram Manukyan ve Van İhtilal Örgütü

I. Van isyanından sonraki Komita çalışmalarıyla Van‘ın kaderinde birinci derecede rol oynayan Aram Manukyan, Rusya topraklarından Van’a gidecek her türlü malzeme ve insan gücünü organize eden Poging’s isminde bir örgüt kurmuştur. Aram Manukyan, köylülere dağıtılan silahları kullanma, saklama konularında resimler dağıtmış, seminerler vermiştir. Silah almaktan komiteye vergi vermekten sakınanlar köylerden zulüm ve işkencelerle uzaklaştıran Manukyan, kendine muhalif Ermenileri nikah gibi hukuki haklardan mahrum etmek gibi cezalarla cezalandırıyordu.

 

Bu cezalar çoğu zaman da idam şekline bürünüyordu. Öldürülen bu Ermenileri de Osmanlı Devleti askerleri öldürdü diye de Van’daki konsolosluklara şikayetlerde bulunuyordu. Bu caydırıcı ambargo neticesinde Aram Manukyan komitesinin tesir sahasına girmemek mümkün görünmüyordu.

 

Öldürülen Ermeniler Türkler tarafından öldürülmüştür diye dünya kamuoyuna lanse eden Manukyan, Ermeniler ile Türklerin arasını açmak için elinden gelen tüm çalışmayı yapmıştır.

 

Van Belediye Reisi Bedros Kapamacıyan

1909 yılında Van Belediye Başkanlığına Ermeni Bedros Kapamacıyan seçilmiştir. Hem Ermeniler hem de Türkler tarafından oldukça sevilen bu kişi belediye başkanlığı döneminde Türklerle Ermenilerin aralarında adaletle hükmetmiş ve Osmanlı Devletine bağlı kalmıştır.

 

Taşnak ve Hınçak komitelerinin 1912 yılında Ermenilerin evlerini yakarak bu olayı sanki Türkler yapıyormuş gibi yansıtma gayretlerini de bir rapor yazarak yalanlayan Kapamacıyan, ismi üzerine Kara Haç Basıldığı için (Kara Haç basılması bu insanın komite tarafından ölüm fermanının verildiğine delalet eder) yine bir Ermeni olan Kuyumcu Karakin ve arkadaşları tarafından 10 Aralık 1912 yılında evinin önünde öldürülmüştür.

 

Tarihin neredeyse her alanında Ermeniler ve Türkler arasında nifak tohumları atan kişi ve kişiler olmuştur. Bunlardan birisi de Aram Manukyan’dır. Türklere karşı birçok insanlık dışı suçlar ve katliamlar gerçekleştiren Ermeni grupları Ermeni katliamı ve soykırımı yalanını günümüzde halen dile getirmekteler.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı'da Tanzimat Döneminde İslamcılık Etkisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir