Erzurum Kongresi’nin Önemi ve Alınan Kararlar

Erzurum Kongresi’nin Önemi ve Alınan Kararlar

Erzurum Kongresi’nin Önemi

Bölgesel endişeyle toplanmış olmasına karşın almış olduğu kararlar yurdun bütününü kapsamaktadır. Kongre kararları tüm yurda ve dış dünyaya ilan edilmiştir. İç ve dış politikalar hakkında görüşler ortaya koyarak adeta bir halk meclisi gibi hareket etmiştir. Alınan kararlarda milli egemenlik ve bağımsızlık gibi kavramlar dikkat çeker.

 

Misakmilli kararlarına öncülük etmiştir. İlk kez yeni bir devletin kurulması düşüncesi belirtilmiş ve Cumhuriyet rejiminin ilk işaretleri ortaya konmuştur. İlk kez tam bağımsızlık için manda ve himaye reddedilmiştir. Yabancılara ilk kez ayrıcalık verilmeyeceği açıklanmış ve kapitülasyonlara karşı çıkılmıştır. Amasya Genelgesi ile ortaya konan Kurtuluş Savaşı program halkı temsil eden delegeler tarafından onaylanıp karara dönüştürülmüştür.

 

Mustafa Kemal Paşa kongre başkanlığına getirilmiş ve lider sorunu tartışmasız bir şekilde son bulmuştur. Başkanlığını Mustafa Kemal Paşa’nın yaptığı dokuz kişilik bir Temsil Heyeti seçilmiştir. Bu Kongre, Sivas Kongresi‘ne ışık tutmuş ve milli birlik yolunda ilk adım atılmıştır.

 

Erzurum Kongresi’nde Alınan Kararlar

Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür. Asla parçalanamaz. Bu madde ile ilk kez milli sınırlardan söz edilmiş ve daha sonra hazırlana Misakmilli sınırlarımız temeli burada atılmıştır.

 

Her türlü yabancı işgaline karşı Osmanlı Hükümeti‘nin dağılması halinde, ulus birleşerek yurdu savunacak ve direnecektir. Yurdun bağımsızlığını korumaya merkezi hükümetin gücü yetmezse, amacı yerine getirmek için geçici bir hükümet kurulacaktır. BU madde ile İstanbul dışında da bir hükümetin kurulacağı ifade edilmiştir.

 

Kuvayımilliye‘yi etkin, milli iradeyi egemen kılmak esastır. Hristiyan halka siyasi egemenliğimizi ve sosyal dengemizi bozan ayrıcalıklar verilemez. Manda ve himaye kabul edilemez. (Son söz Sivas’ta söylenmiş ve kesin olarak reddedilmiştir.) Bu madde ile tam bağımsızlık ifade edilmiştir.

 

Milli irade ile toplanan milli güçler padişahlık ve halifelik makamını kurtaracaktır. Erzurum Kongresi‘nde böyle bir karar alınmasının nedeni, ortamın milli egemenlik anlayışı için yeterince hazır olmamasındandır. Millet Meclisinin hemen toplanması ve hükümet işlerinin meclisin denetlenmesine açılması gereklidir. Bu madde ile millet egemenliğinin önemi vurgulanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Atatürk İlkeleri ve Gerçekleştirilen İnkılaplar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir