İtalya’da Faşizmin Ortaya Çıkmasının Nedenleri

İtalya’da Faşizmin Ortaya Çıkmasının Nedenleri

İtalya’da Faşizm

Faşizm: “Her şey devlet içindir.” anlayışı 1. Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya’da ortaya çıkan aşırı milliyetçi anlayıştır. İtalya, 1. Dünya Savaşı’na sömürge elde etmek için katılmıştır. Ancak amacına tam olarak ulaşamadı. Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar liberal demokrasinin yanında sosyalizm, komünizm gibi akımlar önem kazandı. Ayrıca ekonomik sorunlar Benito Mussolini liderliğindeki faşist Partinin işine yaradı ve 1919’da seçime ilk kez katılan ancak meclise giremeyen bu partinin “Kara Gömleklileri” Napoli’den, Roma’ya yürüdü.

 

Hükümet istifa etti ve Kral III. Vittori Emanuel 1922’de başbakanlığa Mussolini’yi atamak zorunda kalmıştır. Musollini iktidarının ilk yıllarında ülkede kanun, hakimiyet, kamu düzeni tam olarak sağlandı. Ancak kısa bir süre sonra Mussolini uygulamalarıyla faşist bir yönetim kurmuştur.

 

İtalya’da Faşizmin Ortaya Çıkmasının Nedenleri

  • Milliyetçi grupların, 1. Dünya Savaşı‘ndan sonra imzalanan barış antlaşmalarında İtalya’nın haksızlığa uğradığını düşünmesi.
  • İtalya’da ekonomik bunalımın yaşanması.
  • İtalya’da siyasi çekişmelerin artması.

 

Faşist Yönetimin Politikaları

Ülkedeki diğer ırktan olanları zorla İtalyanlaştırmaya çalıştı. Dış politikada ise, Akdeniz çevresinde sömürge kurmaya, yani emperyalizme yöneldi. Fransa ile de Akdeniz egemenliği nedeniyle çekişmeye başladı.

 

Mussolini, Akdeniz’e “Bizim Deniz” (mare nostrum) diyordu ve Roma İmparatorluğu‘nu yeniden meydana getirmek istiyordu. Bu yayılma politikası doğrultusunda Yugoslavya ve Yunanistan ile toprak yüzünden anlaşmazlığa düştü. 1927’de Arnavutluk Devletini koruyuculuğu altına aldı. İtalya’ın bu politikası 1934’te Balkan Paktı‘nın kurulmasında etkili oldu. İtalya, Orta Doğu‘ya da Sokulmaya çalıştı ve Habeşistan’a saldırdı.

 

Mussolini’nin Anadolu’da da yayılma alanı içine alma düşüncesi, Türk – İtalya ilişkilerinde soğukluk yarattı.

Bir önceki yazımız olan Briand Kellog Paktı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir