Milli Mücadele Süresince Önemli Kongreler

Milli Mücadele Süresince Önemli Kongreler

Milli mücadele süresince toplanılan önemli kongreler ve bu kongrelerde ciddi kararlar alınmıştır. Milli mücadele süresince toplanılan önemli kararları şu şekilde sıralayabiliriz;

 

Erzurum Kongresi (23 Temmuz – 7 Ağustos 1919)

Kongre, Şark Vilayetleri Müdafaa-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti‘nin toplantıya çağrısı ve Kazım Karabekir Paşa‘nın desteği ile toplanmıştır. Kongre’nin amacı Mondros Ateşkes Anlaşması‘nın 7 ve 24. maddelerinden doğabilecek tehlikeleri engellemek ve Türk halkının her türlü güvenliğini sağlamak için alınacak tedbirleri görüşmektir.

 

Balıkesir Kongresi (26 Temmuz – 30 Temmuz 1919)

Toplanış amacı ve aldığı kararlar bakımından bölgesel bir kongredir. Yunanlılara karşı mücadele etmek için toplanmıştır. Ege Bölgesi’ndeki direniş örgütlenmesinde etkili olmuş ve Amasya Genelgesi‘ni onaylamıştır.

 

Alaşehir Kongresi (15 Ağustos 25 Ağustos 1919)

Balıkesir ve Erzurum Kongrelerinin sonuçları görüşülmek üzere toplanmış, bölgesel bir kongredir. Amasya Genelgesi kararlarına uyulması kararı alınmıştır. Batı Anadolu‘nun sonuna kadar Yunanlılara karşı savunulması için silahlanma, askere alma gibi her türlü işin yapılması kararlaştırılmıştır.

 

Sivas Kongresi (4 Eylül – 11 Eylül 1919)

Amasya Genelgesi gereği toplanması kararlaştırılan kongredir. Sivas Kongresi toplanırken iki büyük tehlike ortaya çıkmıştır;

  • Kongre toplanırsa Sivas’ın Fransızlar tarafından işgal edilme tehdidi.
  • İstanbul Hükümeti tarafından Elazığ Valiliğine atanan Galip Bey‘in Sivas’ta toplanacak olan Kongre’yi basması ve Mustafa Kemal Paşa‘yı tutuklama ihtimali. Zamanında alınan tedbirle bu engellenmiştir.

 

Bütün bu tehlikeler içinde Sivas Kongresi 4 Eylül 1919 günü toplanmıştır. Kongre’ye Mustafa Kemal Paşa başkanlık yapmıştır. Kongre’de en çok şu iki konu tartışılmıştır;

  • Mustafa Kemal Paşa’nın Kongre Başkanlığına getirilmesi, Rauf Orbay ve arkadaşları tarafından engellenmek istenmesi ancak Mustafa Kemal Paşa üç üye dışında bütün delegelerin oyu ile Başkan seçilmiştir.
  • Manda ve himaye meselesi, uzun uzun tartışılmış ve kesin olarak reddedilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Atatürk İlkeleri ve Gerçekleştirilen İnkılaplar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir