Nato, Türkiye’nin Çağrısıyla Suriye’ye Girer mi?

Nato, Türkiye’nin Çağrısıyla Suriye’ye Girer mi?

Türk askerlerinin İdlib’de aldığı saldırılar sonucunda şehitler vermiştik. Bunun üzerine, Türkiye’ninde üyesi olduğu Nato’nun, Suriye’ye girmesi gerektiği düşünülürken, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar çağrıda bulunarak müdahale konusunu bir adım öne taşıdı.

 

Bürüksel’de gerçekleştirilen Nato Savunma Bakanları toplantısına katılmadan önce Hulisi Akar tarafından tüm dünyaya İdlib’deki insani durum ile ilgili destek çağrısı yapıldı. Türkiye’nin üyesi olduğu Nato, Türk askerlerinin gördüğü saldırıdan dolayı İdlib konusunda müdahale edebilir mi?

 

NATO ANLAŞMASI 5. MADDE

Nato anlaşmasında yer alan 5 maddeye göre; Nato’nun üyesi olduğu ülkelere saldırı olması halinde Nato ülkelerinin müdahale etmesi gerekmektedir. Ancak Nato’ya üye olan bir ülkenin, yabancı bir ülkede bulunan askerlerine saldırı olması halinde üye ülkenin korunması zorunluluğu yoktur. Anlaşılacağı üzere Türk askerlerinin başka bir ülkede saldırı almasından dolayı müdahale etmemektedir.

 

Nato’nun “Libya Operasyonu” Örneği

Nato’nun görev bölgesi dışında bulunan Libya’ya Nato tarafından operasyon yapılarak Libya’ya girilmişti. Keza Nato üye ülkelerine hiçbir şekilde saldırı söz konusu olmadan Nato, Libya’ya müdahale için karar aldı. Türkiye bu müdahaleye önce red vermiş, daha sonra ise kararı onaylamıştır. Türkiye onay verdikten sonra ise aktif olarak görev almıştı. Bu durumda Nato’nun insani dram ele alınarak İdlib’e müdahale etme ihtimali bulunmaktadır.

 

AKAR’IN ÇAĞRISI SADECE NATO’YA DEĞİL

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın çağrısı sadece Nato’ya yönelik olmayıp tüm dünyaya çağrıda bulunmuştur. Bu çağrı kapsamında BM, ABD, Uluslararası kuruluşlar gibi güçlere de çağrı gitmiş bulunuyor. İnsani dramı sebep göstererek çağrı yapan Akar’ın çağrısına Nato’nun takınacağı tavır şimdilik bilinmese de, bazı uzmanların Nato’dan İdlib’e müdahale kararı çıkmayacağı yönünde görüşleri bulunmaktadır.

 

ABD – TÜRKİYE YAKINLAŞMASI

Türkiye’ye yapılan saldırılar ve saldırılardan sonra ABD’nin Türkiye’yi desteklemesi yönünde açıklamalar yapması dikkate alındığında, ABD tarafından Türkiye’nin bu çağrısına karşılık destek gelebilir. Kısacası ABD – Türkiye işbirliği tekrar gündeme gelerek ABD ile birlikte operasyonlar yapılması kuvvetle muhtemel görünmektedir.

Bir önceki yazımız olan Erdoğan ile Merkel Arasında Kritik Görüşme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Share