Selçuklu Devleti 2.Dönem Kurulan Türk Beylikler

Selçuklu Devleti 2.Dönem Kurulan Türk Beylikler

13. yüzyıl sonlarına doğru Anadolu’da Moğol baskının azalması ve Anadolu Selçuklu Devleti otoritesinin yok olması yeni birçok beyliğin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Anadolu’da kurulan ikinci dönem Türk Beyliklerinin en önemlileri şunlardır:

 

Karamanoğulları Beyliği (1256 – 1487)

Konya ve çevresinde kurulmuştur. Kendilerini Selçukluların varisi olarak görmüşlerdir. Anadolu Türk Birliği‘nin kurulmasında, Osmanlı Devleti’ni en çok uğraştıran beylik olmuştur.

 

Karamanoğlu Mehmet Bey, 1277 yılında çıkardığı bir fermanla Türkçeyi resmi dil olarak kabul etmiş ve diğer dillerin konuşulmasını yasaklamıştır.

 

Germiyanoğulları Beyliği (1299 – 1429)

Kütahya ve civarında kurulmuştur. Topraklarının bir kısmı miras yolu ile Osmanlılara geçmiştir. II. Murat zamanında tümüyle ortadan kaldırılmıştır.

 

Karesioğulları Beyliği (1304 – 1360)

Balıkesir ve civarında kurulmuştur. Orhan Bey zamanında Osmanlılara katılan ilk beyliktir. Karesi donanması Osmanlı donanmasının temelini oluşturmuştur. Anakara Savaşı’ndan sonra tekrar kurulmayan tek beyliktir.

 

Hamitoğulları Beyliği (1300 – 1423)

Göller Yöresi’nde kurulmuştur. Bir kısım toprakları Osmanlılar tarafından satın alınmıştır. II. Murat zamanında tümüyle ortadan kaldırılmıştır.

 

Candaroğulları (İsfendiyaroğulları) Beyliği (1292 – 1461)

Kastamonu ve Sinop civarında kurulmuştur. Denizcilikte ileri gitmişlerdir. Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı Devleti’ne bağlanmıştır.

 

Menteşeoğulları Beyliği (1261 – 1451)

Muğla civarında kurulmuş ve denizcilikle uğraşmışlardır. Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı Devleti’ne bağlanmıştır.

 

Aydınoğulları Beyliği (1308 – 1426)

İzmir civarında kurulmuş ve denizcilikle uğraşmışlardır. II. Murat zamanında tümüyle ortadan kaldırılmıştır.

 

Saruhanoğulları Beyliği (1313 – 1410)

Manisa çevresinde kurulmuş ve denizcilikle uğraşmışlardır. Fetret Devri içerisinde Çelebi Mehmet tarafından beyliğe son verilmiştir.

 

Dulkadiroğulları Beyliği (1337 – 1515)

Maraş civarında kurulmuştur. Bu beylik özellikle Osmanlı – Memluk çekişmelerine neden olmuştur. Yavuz Sultan Selim 1515 tarihli Turnadağ Savaşı sonrasında beyliği ortadan kaldırmıştır. Osmanlı Devleti’ne en son katılan Anadolu Beyliği’dir.

 

Ramazanoğulları Beyliği (1363 – 1507)

Adana ve civarında kurulmuştur. Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı Devleti’ne bağlanmıştır.

 

Eretna ve Kadı Burhaneddin Devleti

Sivas  ve Kayseri civarında Uygur kökenli Türkler tarafından Eratna Bey başkanlığında kurulmuştur. Devletin başına daha sonra Kadı Burhaneddin geçmiş ve devlet onun ismi ile anılmaya başlanmıştır. Kadı Burhaneddin’in ölümünden sonra Osmanlı Devleti’ne katılmıştır.

 

Osmanoğulları Beyliği (1299 – 1922)

Söğüt ve civarında, Osman Bey tarafından kurulmuştur. Kısa zamanda büyüyerek üç kıtaya yayılan dev bir imparatorluk haline gelmiştir. 1 Kasım 1922 yılında saltanatın kaldırılmasına kadar siyasi varlığını sürdürmüştür.

 

Diğer Beylikler

Bunlardan başka Ordu ve çevresinde Tacettinoğulları, Beyşehir ve civarında Sahip Ataoğulları, Samsun ve civarında Pervaneoğulları Beylikleri kurulmuştur. Zamanla hepsi Osmanlı Devleti hakimiyeti altına girmiştir.

Bir önceki yazımız olan Anadolu Selçuklu Devleti Sultanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir