Şeyh Kamil’in Sıfatı

Şeyh Kamil’in Sıfatı

O şeyhi kamil ki; Sır üzerine hasıl olan güzel ahlakı, tevazü (Alçak gönüllü) ve şerefli olup, kibir, ululanmak ve de kıskançlık o şeyh de mevcut değildir.

 

O şeyhi Kamil ki; Zayıfa acır ve şerife hürmet eder. Marifet, edep ve anlayış sahibi, ecdadı taklit edici, fakir ve kimsesizleri seven, hafızlara ihsan edici ve her topluma salih olan dostlarının hikayelerini anlatır. O toplumu ahiret nimetlerine ve Allah c.c. tan korkan için, Allah‘ın cennette hazırladığı güzelliklere teşvik eder. O cemaati aldananlardan olmamaları için Allah c.c.’ın azabından korkutur.

 

Onlar için dünyayı kötüler. Çünkü dünya kafirlerin cenneti, salih olan Allah kullarının ise zindanıdır. O cemaate Rasulullah s.a.v.’ın hadisi şerifleri ile vaaz eder. O cemaate farz, sünnet ve tevhidi öğretir. İşte bu ümmetin efendisi, seyyidil ümmetin geniş ve güzel yoludur.

 

Bu şeyhin elbisesi sert olmayıp, kıymeti ve bahası azdır. Bu şeyhin yemeği sert değil yumuşaktır. Yemeğinin katığı azdır. Aç olanı doyurup, kendisine zulüm edeni affeder. Geceleri ayakta olup, gündüzleri ise oruçludur. Ahiret işlerinde tefekkürü (düşünme) ve seherlerde teheccüdü (Namaz) çoktur. Zikirlerinde ise isimlerin sultanı olan  (Allah) c.c. isminden ayrılmaz. Ayıplardan da temizdir. Kalb ile zaman kaydı olmadan Allah c.c. ismi onun zikridir.

 

Bu isim, hissi alemlerden ayrıldığı zaman kudsi marifetlerden ve güzel ilimlerin denizinden onun üzerine dökülür. Sonra esrar ve meleküt aleminden, semada ve melekütte olan her şeyi görür. Bu İsimle Hazreti Ceberuta ulaşır ve en yüksek dereceye çıkar. Melei âlâ melâikesi bu Allah c.c.’ın dostu nebiyyi muhtarın Halife’sidir diye nida eder.

 

Bu ses mahlukatın kulağına duyulur. Onun için yeryüzünde kabul ve kalplere muhabbet konulur. Sonra bu zaman içerisinde arkadaşlarının önüne geçer ve arşı mecidin sahibi, ona sır hibelerinin denizinden döker. Çünkü Allah dilediğini yapandır.

Bir önceki yazımız olan Türk - İslam Bilim Adamları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir