Sivas Kongresi’nin Önemi ve Alınan Kararlar

Sivas Kongresi’nin Önemi ve Alınan Kararlar

Sivas Kongresi; amacı, toplanış biçimi ve aldığı kararlarla milli bir kongredir. Delegeler değişik illerden gelerek Kongre’ye katılmışlardır.

 

Sivas Kongresi’nin Önemi

Yararlı cemiyetlerin birleştirilmesiyle kuvvetlerin bir merkezden ve aynı amaç doğrultusunda yönlendirilmesi sağlanmıştır. Bağımsızlık için manda gibi isteklerden vazgeçilmiştir. İstanbul’daki hükümetin tutumuna karşı kesinlikle cephe alınmış ve Padişaha Meclis-i Mebusan‘ı toplaması için baskıda bulunulması kararlaştırılmıştır.

 

Sivas Kongresi, Temsil Heyetini oluşturarak TBMM açılıncaya kadar Anadolu hareketini yürütme görevini üstlenmiştir. Ali Fuat Paşa‘nın Batı Cephesi‘ne atanmasıyla ilk kez yürütme gücünü kullanmıştır. Aldığı kararlar neticesinde milli egemenliğin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Sivas Kongresi‘nde Temsil Heyetinin sayısı 16 kişiye çıkarılarak Heyet-i Temsiliyenin vatanın tamamını temsil etmesi sağlanmıştır.

 

2 Mart – 9 Mart 1919 tarihinde İzmir’de, 9 Mayıs – 13 Mayıs 1919 tarihinde Edirne’de, 6 Ağustos – 9 Ağustos 1919 tarihinde de Nazilli’de mahalli kongreler toplanmıştır.

 

Sivas Kongresi’nde Alınan Kararlar

Erzurum kongresi‘nde alınan kararlar aynen benimsenmiştir. Tüm yararlı cemiyetler Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti olarak tek amaç ve isim etrafında birleştirilmiştir. Mustafa Kemal Paşa bu kongre sonucunda oluşan Temsil Heyetine başkan seçilmiştir.

 

Temsil Heyeti Doğu Anadolu’yu temsil eder.” sözü kalkmış, yerine “Temsil Heyeti vatanın tamamını temsil eder.” denilmiştir. Ali Fuat Cebesoy Batı Cephesi Komutanlığına atanmış ve böylece Temsil Heyeti yürütme yetkisini kullanmıştır. Manda ve himaye açıkça tartışılarak reddedilmiştir. “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ve tam bağımsızlık ilkesi kabul edilmiştir. Ancak vatanımıza karşı istila emeli taşımayan herhangi bir devletin ekonomik yardımı kabul edilebilecektir.

 

Aynı vatan içinde yaşadığımız azınlıklara siyasi ve sosyal dengemizi bozacak imtiyazlar verilmeyecektir. Yayın yoluyla propaganda için İrade-i Milliye gazetesinin çıkartılması kararlaştırılmıştır. Padişah tarafından kapatılan Osmanlı Mebuslar Meclisi‘nin toplanması için çalışılacağı belirtilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Erzurum Kongresi'nin Önemi ve Alınan Kararlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir